تازه های فناوری

تولید موبایل در ایران چقدر اقتصادی است؟

پنج شنبه, 23 مرداد 1399

به گزارش اقتصاد نیوز، رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور در پاسخ به این پرسش که آیا تولید موبایل در ایران صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: تولید موبایل در کشور صرفه اقتصادی دارد اما باید این موضوع را در نظر داشت که موبایل کالایی است که با تکنولوژی ارتباط دارد. در حقیقت تولید موبایل با تولید خودرو یا لوازم خانگی متفاوت است. برای تولید موبایل نیازمند به برندسازی داریم یعنی باید با افزایش کیفیت در تولید نظر خریدار و مصرف‌کنندگان را جلب کنیم.

افشار فروتن لاریجانی افزود: برای تولید موبایل ابتدا باید زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم. البته بهتر است به جای تولید موبایل با برندهای بزرگ جهانی در بخش تولید قطعات مشارکت داشته باشیم. یعنی ما باید در تولید گوشی‌های پر مصرف بخشی از تولید قطعات را برعهده بگیریم تا به این شکل بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

او اظهار کرد: اینکه به طور کامل تولید یا مونتاژ موبایل بخواهیم داشته باشیم باید بازار را شناسایی کنیم. برای حمایت از تولید موبایل تجربه افزایش نرخ تعرفه‌ها را داشته‌ایم. همین موضوع باعث شد تا واردکنندگان موبایل متضرر شوند.

فروتن لاریجانی گفت: برخی افراد آمدند با اعمال برخی بروکراسی‌های اداری در حوزه واردات شعار حمایت از تولید را سر دادند. در این بازه زمانی فعلا ما تولید چندانی در حوزه موبایل نداریم. فعالان اقتصادی ما هم حاضر نیستند در حوزه تولید موبایل سرمایه‌گذاری کنند. چنانچه پافشاری در حوزه تولید موبایل انجام بگیرد ممکن است این طرح با شکست مواجه شود.

برچسب ها :

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Leave a comment